Math Problem Statement

Please show complete sulotion

Please show complete solution

Solution

Let's break this problem down step by step.

Given:

  • C1=1000C_1 = 1000 pF
  • C2=100C_2 = 100 pF
  • C3=500C_3 = 500 pF
  • Voltage supply: 4.5V4.5V

Step 1: Identify Series and Parallel Combinations

  • C2C_2 and C3C_3 are in parallel.
  • C1C_1 is in series with the combination of C2C_2 and C3C_3.

Step 2: Calculate Equivalent Capacitance of C2C_2 and C3C_3 (Parallel)

For capacitors in parallel, the total capacitance is: Cparallel=C2+C3C_{\text{parallel}} = C_2 + C_3

Cparallel=100+500=600 pFC_{\text{parallel}} = 100 + 500 = 600 \text{ pF}

Step 3: Calculate Total Capacitance CtotalC_{\text{total}} (Series Combination with C1C_1)

For capacitors in series, the total capacitance is: 1Ctotal=1C1+1Cparallel\frac{1}{C_{\text{total}}} = \frac{1}{C_1} + \frac{1}{C_{\text{parallel}}}

1Ctotal=11000+1600\frac{1}{C_{\text{total}}} = \frac{1}{1000} + \frac{1}{600}

Finding a common denominator:

11000=0.001,1600=0.001667\frac{1}{1000} = 0.001, \quad \frac{1}{600} = 0.001667

1Ctotal=0.001+0.001667=0.002667\frac{1}{C_{\text{total}}} = 0.001 + 0.001667 = 0.002667

Ctotal=10.002667=375 pFC_{\text{total}} = \frac{1}{0.002667} = 375 \text{ pF}

Step 4: Calculate Total Voltage Across Each Capacitor

Since C1C_1 is in series with the C2C3C_2 - C_3 combination, they share the same charge.

Using the formula for voltage in series:

V1=Q/C1,Vparallel=Q/CparallelV_1 = Q / C_1, \quad V_{\text{parallel}} = Q / C_{\text{parallel}}

First, find total charge:

Qtotal=Ctotal×VtotalQ_{\text{total}} = C_{\text{total}} \times V_{\text{total}}

Qtotal=(375×1012)×4.5Q_{\text{total}} = (375 \times 10^{-12}) \times 4.5

Qtotal=1.6875×109 CQ_{\text{total}} = 1.6875 \times 10^{-9} \text{ C}

Now, voltage across C1C_1:

V1=QtotalC1=1.6875×1091000×1012V_1 = \frac{Q_{\text{total}}}{C_1} = \frac{1.6875 \times 10^{-9}}{1000 \times 10^{-12}}

V1=1.6875VV_1 = 1.6875V

Voltage across the parallel combination:

Vparallel=QtotalCparallel=1.6875×109600×1012V_{\text{parallel}} = \frac{Q_{\text{total}}}{C_{\text{parallel}}} = \frac{1.6875 \times 10^{-9}}{600 \times 10^{-12}}

Vparallel=2.8125VV_{\text{parallel}} = 2.8125V

Since C2C_2 and C3C_3 are in parallel, they have the same voltage:

V2=V3=2.8125VV_2 = V_3 = 2.8125V

Step 5: Calculate Charge on C2C_2 and C3C_3

Since C2C_2 and C3C_3 are in parallel, their charge is:

Q2=C2×V2Q_2 = C_2 \times V_2

Q2=(100×1012)×2.8125Q_2 = (100 \times 10^{-12}) \times 2.8125

Q2=2.8125×1010 CQ_2 = 2.8125 \times 10^{-10} \text{ C}

Similarly, for C3C_3:

Q3=C3×V3Q_3 = C_3 \times V_3

Q3=(500×1012)×2.8125Q_3 = (500 \times 10^{-12}) \times 2.8125

Q3=1.40625×109 CQ_3 = 1.40625 \times 10^{-9} \text{ C}

Final Answers:

  1. Total Capacitance: Ctotal=375C_{\text{total}} = 375 pF
  2. Total Charge: Qtotal=1.6875×109Q_{\text{total}} = 1.6875 \times 10^{-9} C
  3. Voltage Across C1C_1: V1=1.6875VV_1 = 1.6875V
  4. Voltage Across C2C_2 and C3C_3: V2=V3=2.8125VV_2 = V_3 = 2.8125V
  5. Charge on C2C_2: Q2=2.8125×1010Q_2 = 2.8125 \times 10^{-10} C
  6. Charge on C3C_3: Q3=1.40625×109Q_3 = 1.40625 \times 10^{-9} C

Would you like me to clarify any steps? Let me know if you need further details!


Follow-up Questions:

  1. How do you determine whether capacitors are in series or parallel?
  2. What happens if an additional capacitor is added in series?
  3. How does increasing the supply voltage affect the charge and voltage distribution?
  4. Why do capacitors in parallel have the same voltage?
  5. What real-life applications use capacitor networks like this?

Tip: Always check the units carefully when working with capacitance, voltage, and charge to avoid calculation errors!

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Capacitance
Series and Parallel Circuits
Voltage and Charge Distribution

Formulas

C_parallel = C_1 + C_2 + ... + C_n
1/C_series = 1/C_1 + 1/C_2 + ... + 1/C_n
Q = C × V

Theorems

Capacitor Combination Rules
Charge Conservation in Series Circuits

Suitable Grade Level

Grades 10-12