Math Problem Statement

can you add these room measurement ath: 7'5" x 7'6" 4pc Ensuite: 4'11" x 9'10" Bedroom: 10'2" x 8'3" Bedroom: 11'7" x 9'10" Dining: 13'2" x 9'11" Kitchen: 13'2" x 14'6" Living: 13'11" x 18'4" Primary: 12'10" x 12'

Solution

To add these room measurements, we will calculate the total area for each room, assuming the measurements are in feet and inches. First, we will convert all the measurements to inches, then multiply the length and width to find the area, and convert it back to square feet.

Conversions:

  • 1 foot = 12 inches

Calculations:

  1. ATH: 7'5" x 7'6"

    • Length = 7 feet 5 inches = 7 * 12 + 5 = 89 inches
    • Width = 7 feet 6 inches = 7 * 12 + 6 = 90 inches
    • Area = 89 inches * 90 inches = 8010 square inches = 8010 / 144 = 55.625 square feet
  2. 4pc Ensuite: 4'11" x 9'10"

    • Length = 4 feet 11 inches = 4 * 12 + 11 = 59 inches
    • Width = 9 feet 10 inches = 9 * 12 + 10 = 118 inches
    • Area = 59 inches * 118 inches = 6962 square inches = 6962 / 144 = 48.3 square feet
  3. Bedroom: 10'2" x 8'3"

    • Length = 10 feet 2 inches = 10 * 12 + 2 = 122 inches
    • Width = 8 feet 3 inches = 8 * 12 + 3 = 99 inches
    • Area = 122 inches * 99 inches = 12078 square inches = 12078 / 144 = 83.875 square feet
  4. Bedroom: 11'7" x 9'10"

    • Length = 11 feet 7 inches = 11 * 12 + 7 = 139 inches
    • Width = 9 feet 10 inches = 9 * 12 + 10 = 118 inches
    • Area = 139 inches * 118 inches = 16402 square inches = 16402 / 144 = 113.88 square feet
  5. Dining: 13'2" x 9'11"

    • Length = 13 feet 2 inches = 13 * 12 + 2 = 158 inches
    • Width = 9 feet 11 inches = 9 * 12 + 11 = 119 inches
    • Area = 158 inches * 119 inches = 18802 square inches = 18802 / 144 = 130.8 square feet
  6. Kitchen: 13'2" x 14'6"

    • Length = 13 feet 2 inches = 13 * 12 + 2 = 158 inches
    • Width = 14 feet 6 inches = 14 * 12 + 6 = 174 inches
    • Area = 158 inches * 174 inches = 27492 square inches = 27492 / 144 = 190.5 square feet
  7. Living: 13'11" x 18'4"

    • Length = 13 feet 11 inches = 13 * 12 + 11 = 167 inches
    • Width = 18 feet 4 inches = 18 * 12 + 4 = 220 inches
    • Area = 167 inches * 220 inches = 36740 square inches = 36740 / 144 = 255.5 square feet
  8. Primary: 12'10" x 12'

    • Length = 12 feet 10 inches = 12 * 12 + 10 = 154 inches
    • Width = 12 feet = 12 * 12 = 144 inches
    • Area = 154 inches * 144 inches = 22176 square inches = 22176 / 144 = 154 square feet

Total Area:

Now, let's sum up the areas of all the rooms:

  • Total area = 55.625 + 48.3 + 83.875 + 113.88 + 130.8 + 190.5 + 255.5 + 154 = 1,082.48 square feet

Summary:

The total area of all the rooms is 1,082.48 square feet.

Would you like any further details on these calculations or the process? Let me know if you have any questions!


Here are some related questions you might find helpful:

  1. How do you convert room measurements from feet and inches to decimal format?
  2. What is the formula for calculating the area of a room?
  3. How can I calculate the total area of a floor plan with multiple rooms?
  4. How do you convert square inches to square feet?
  5. What factors should I consider when planning room layouts based on square footage?

Tip: To simplify measurements, use a calculator to convert feet and inches to decimal format (e.g., 7'5" = 7.4167 feet) before multiplying to find area.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Unit Conversion
Area Calculation

Formulas

Area of a rectangle = length × width
1 foot = 12 inches
Area in square feet = area in square inches ÷ 144

Theorems

-

Suitable Grade Level

Grades 7-9