Math Problem Statement

solve the frequency part

solve the frequency part

Solution

To solve the frequency part:

Step 1: Verify Data

From the table:

  1. # of Vehicles (x): 0, 1, 2, 3, 4, 5
  2. Frequency (f): 3, 6, 7, 9, 6, 4

Step 2: Compute Relative Frequency

Relative frequency = frequencytotal frequency\frac{\text{frequency}}{\text{total frequency}}

  • Total frequency = 3+6+7+9+6+4=353 + 6 + 7 + 9 + 6 + 4 = 35
  • Calculations:
    • 0:335=0.08570: \frac{3}{35} = 0.0857
    • 1:635=0.17141: \frac{6}{35} = 0.1714
    • 2:735=0.20002: \frac{7}{35} = 0.2000
    • 3:935=0.25713: \frac{9}{35} = 0.2571
    • 4:635=0.17144: \frac{6}{35} = 0.1714
    • 5:435=0.11435: \frac{4}{35} = 0.1143

Step 3: Compute Weighted Terms

Weighted term = xrelative frequencyx \cdot \text{relative frequency}

  • Calculations:
    • 0:00.0857=0.00000: 0 \cdot 0.0857 = 0.0000
    • 1:10.1714=0.17141: 1 \cdot 0.1714 = 0.1714
    • 2:20.2000=0.40002: 2 \cdot 0.2000 = 0.4000
    • 3:30.2571=0.77143: 3 \cdot 0.2571 = 0.7714
    • 4:40.1714=0.68574: 4 \cdot 0.1714 = 0.6857
    • 5:50.1143=0.57145: 5 \cdot 0.1143 = 0.5714

Step 4: Compute the Mean

Mean = (weighted terms)\sum (\text{weighted terms})

  • Sum of weighted terms=0.0000+0.1714+0.4000+0.7714+0.6857+0.5714=2.6000\text{Sum of weighted terms} = 0.0000 + 0.1714 + 0.4000 + 0.7714 + 0.6857 + 0.5714 = 2.6000

Final Answer:

  • Mean: 2.62.6

Would you like further details or clarifications?

Here are 5 related questions to explore:

  1. How is the median determined in a frequency table?
  2. What is the role of cumulative frequency in identifying percentiles?
  3. How would the mean change if another vehicle count was added?
  4. Can you use Excel formulas to automate this process?
  5. Why is relative frequency important in probability studies?

Tip: Always ensure the sum of relative frequencies equals 1 for verification.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Descriptive Statistics
Frequency Distribution
Relative Frequency
Weighted Mean

Formulas

Relative Frequency = frequency / total frequency
Weighted Mean = sum(weighted terms)

Theorems

Central Tendency (Mean)
Probability Theory (Relative Frequency)

Suitable Grade Level

Grades 9-12