Math Problem Statement

Bananas cost $3 a bunch, and apples cost $0.50 each. Let b represent the number of bunches of bananas and let a represent the number of apples. Which expression represents the total cost of apples and bananas?

Solution

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Algebra
Linear Equations
Word Problems

Formulas

Total Cost = Cost of Bananas + Cost of Apples

Theorems

-

Suitable Grade Level

Grades 6-8