Math Problem Statement

The following data gives the number of hours 10 students spent studying and their corresponding grades on their midterm exams.

Hours Spent Studying 1.5 2 2.5 3 3.5 4 4.5 5 5.5 6 Midterm Grades 60 63 66 75 81 84 90 93 96 99

Step 3 of 3 : Calculate the correlation coefficient, r. Round your answer to three decimal places.

Solution

To calculate the correlation coefficient (rr), we use the formula:

[ r = \frac{n \sum(xy) - \sum(x)\sum(y)}{\sqrt{\left[n \sum(x^2) - (\sum(x))^2\right]\left[n \sum(y^2) - (\sum(y))^2\right]}} ]

Where:

  • xx: Hours spent studying
  • yy: Midterm grades
  • nn: Number of data points

Step 1: Organize the data and compute the necessary sums

We need to calculate:

  1. (x)\sum(x) (sum of hours)
  2. (y)\sum(y) (sum of grades)
  3. (x2)\sum(x^2) (sum of squared hours)
  4. (y2)\sum(y^2) (sum of squared grades)
  5. (xy)\sum(xy) (sum of products of hours and grades)

The data is:

xx (Hours)yy (Grades)x2x^2y2y^2xyxy
1.5602.25360090
26343969126
2.5666.254356165
37595625225
3.58112.256561283.5
484167056336
4.59020.258100405
593258649465
5.59630.259216528
699369801594

Now, calculate the sums: (x)=37.5,(y)=807,(x2)=161.25,(y2)=67333,(xy)=3217.5\sum(x) = 37.5, \quad \sum(y) = 807, \quad \sum(x^2) = 161.25, \quad \sum(y^2) = 67333, \quad \sum(xy) = 3217.5

Step 2: Plug the sums into the formula for rr

  1. n=10n = 10
  2. Numerator: n(xy)(x)(y)=10(3217.5)(37.5)(807)=3217530262.5=1912.5n \sum(xy) - \sum(x)\sum(y) = 10(3217.5) - (37.5)(807) = 32175 - 30262.5 = 1912.5
  3. Denominator: [ \sqrt{\left[n \sum(x^2) - (\sum(x))^2\right] \left[n \sum(y^2) - (\sum(y))^2\right]} ]
  • First term: n(x2)((x))2=10(161.25)(37.5)2=1612.51406.25=206.25n \sum(x^2) - (\sum(x))^2 = 10(161.25) - (37.5)^2 = 1612.5 - 1406.25 = 206.25
  • Second term: n(y2)((y))2=10(67333)(807)2=673330651249=22081n \sum(y^2) - (\sum(y))^2 = 10(67333) - (807)^2 = 673330 - 651249 = 22081
  • Denominator: 206.25×22081=4551686.25=2134.32\sqrt{206.25 \times 22081} = \sqrt{4551686.25} = 2134.32
  1. Calculate rr: r=1912.52134.320.896r = \frac{1912.5}{2134.32} \approx 0.896

Final Answer:

The correlation coefficient rr is approximately 0.896.

Would you like details on interpreting this result or any related calculations?

Related Questions:

  1. What does the correlation coefficient indicate about the relationship between study hours and grades?
  2. How can we calculate the coefficient of determination (r2r^2)?
  3. What are the limitations of using rr for this dataset?
  4. How would the correlation change if the grades were scaled differently?
  5. Can we predict a grade if a student studies for 7 hours using linear regression?

Tip:

Always check the scatterplot of your data to ensure the relationship is linear before interpreting

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Statistics
Correlation Coefficient
Linear Relationships

Formulas

r = (n * Σ(xy) - Σ(x)Σ(y)) / √((n * Σ(x²) - (Σ(x))²) * (n * Σ(y²) - (Σ(y))²))

Theorems

Pearson's Correlation Coefficient Formula

Suitable Grade Level

Grades 10-12