Math Problem Statement

Deon is planning to paint a building whose dimensions are shown. Assuming the roof, windows, and door require no paint, what is the area in square feet that needs paint? How many paint cans will he need to buy to cover the area, and what will be the total cost if each can costs $35.50?

Solution

Let's break down the problem from the image step by step.

Given Information:

  • Building dimensions:
    • Height: 9 feet
    • Width (front and back): 16 feet
    • Length (left and right sides): 40 feet
  • Other details:
    • Door on front: 54 inches by 80 inches
    • Windows: Two windows on each side (left and right) measuring 7 feet by 4 feet each.
    • The roof, windows, and door do not need to be painted.

(a) Find the area that needs paint (excluding roof, windows, and door):

1. Total area of all walls:

  • Front and back walls:

    • Dimensions: 16 feet wide × 9 feet tall = 16×9=144ft216 \times 9 = 144 \, \text{ft}^2 per wall.
    • Total area for front and back: 144×2=288ft2144 \times 2 = 288 \, \text{ft}^2.
  • Left and right side walls:

    • Dimensions: 40 feet long × 9 feet tall = 40×9=360ft240 \times 9 = 360 \, \text{ft}^2 per wall.
    • Total area for left and right sides: 360×2=720ft2360 \times 2 = 720 \, \text{ft}^2.
  • Total area of all walls: 288+720=1008ft2288 + 720 = 1008 \, \text{ft}^2.

2. Subtract the area of the door and windows:

  • Door:

    • Convert door dimensions to feet: 5412=4.5feet,8012=6.67feet\frac{54}{12} = 4.5 \, \text{feet}, \frac{80}{12} = 6.67 \, \text{feet}.
    • Door area: 4.5×6.67=30.015ft24.5 \times 6.67 = 30.015 \, \text{ft}^2.
  • Windows:

    • Two windows on each side (total 4 windows), each window: 7 feet × 4 feet = 28 ft² per window.
    • Total window area: 28×4=112ft228 \times 4 = 112 \, \text{ft}^2.
  • Total area to subtract: 30.015+112=142.015ft230.015 + 112 = 142.015 \, \text{ft}^2.

3. Final area that needs painting:

1008142.015866ft21008 - 142.015 \approx 866 \, \text{ft}^2

(b) Number of paint cans needed:

Each paint can covers 240 square feet. To calculate how many cans Deon will need: Number of cans=8662403.61\text{Number of cans} = \frac{866}{240} \approx 3.61 Since Deon cannot buy a partial can, he will need 4 cans.

(c) Total cost of paint:

Each can costs $35.50. To calculate the total cost: Total cost=4×35.50=142.00\text{Total cost} = 4 \times 35.50 = 142.00 So, Deon will need to spend $142.00 on paint.


Let me know if you'd like any more details or if you have questions!

Here are 5 related questions:

  1. How would the total area change if there were no windows?
  2. If Deon could buy partial cans, how much would he spend?
  3. How much area would Deon paint if only the front and back walls were considered?
  4. What if the paint cans covered only 200 square feet each? How many would he need?
  5. If the cost of the paint increased by 10%, how much more would Deon spend?

Tip: Always convert measurements (like inches to feet) before calculating areas to avoid confusion!

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Geometry
Area Calculation
Unit Conversion
Estimation

Formulas

Area of a rectangle = length × width
Total area of multiple walls = sum of individual areas
Conversion: 1 foot = 12 inches

Theorems

-

Suitable Grade Level

Grades 6-8