Math Problem Statement

solve the perimeter and area of the diagram

Solution

To find the perimeter and area of the given diagram, we need to identify all the dimensions shown in the image and use those to perform calculations. Here's how we can solve for both the perimeter and the area of the shape.

Shape Analysis

The diagram appears to be a combination of rectangles. Let's identify the dimensions from the image:

  • Horizontal Dimensions:

    • Total width: 10.79m10.79 \, \text{m}
    • Lower horizontal sections: 3.72m,2.88m,4.19m3.72 \, \text{m}, 2.88 \, \text{m}, 4.19 \, \text{m}
  • Vertical Dimensions:

    • Total height: 5.39m5.39 \, \text{m}
    • Upper section height: 3.11m3.11 \, \text{m}
    • Lower vertical sections: 1.32m,0.96m1.32 \, \text{m}, 0.96 \, \text{m}

From these measurements, we can derive the length of the remaining sections:

  • The missing horizontal segment at the top (middle section): 10.79m(3.72m+2.88m+4.19m)=10.79m10.79m=0m10.79 \, \text{m} - (3.72 \, \text{m} + 2.88 \, \text{m} + 4.19 \, \text{m}) = 10.79 \, \text{m} - 10.79 \, \text{m} = 0 \, \text{m}

  • The vertical section above the 1.32 m segment: 3.11m1.32m=1.79m3.11 \, \text{m} - 1.32 \, \text{m} = 1.79 \, \text{m}

Perimeter Calculation

The perimeter is the sum of all side lengths of the shape:

P=10.79m+5.39m+1.32m+0.96m+3.72m+2.88m+4.19m+1.79mP = 10.79 \, \text{m} + 5.39 \, \text{m} + 1.32 \, \text{m} + 0.96 \, \text{m} + 3.72 \, \text{m} + 2.88 \, \text{m} + 4.19 \, \text{m} + 1.79 \, \text{m}

Calculating step-by-step:

  1. Horizontal Segments: 10.79+3.72+2.88+4.19=21.58m10.79 + 3.72 + 2.88 + 4.19 = 21.58 \, \text{m}

  2. Vertical Segments: 5.39+1.32+0.96+1.79=9.46m5.39 + 1.32 + 0.96 + 1.79 = 9.46 \, \text{m}

  3. Total Perimeter: P=21.58m+9.46m=31.04mP = 21.58 \, \text{m} + 9.46 \, \text{m} = 31.04 \, \text{m}

Area Calculation

The shape can be divided into two rectangles for calculating area:

  1. Upper Rectangle:

    • Width: 10.79m10.79 \, \text{m}
    • Height: 3.11m3.11 \, \text{m} Areaupper=10.79×3.11=33.5169m2\text{Area}_{\text{upper}} = 10.79 \times 3.11 = 33.5169 \, \text{m}^2
  2. Lower Section:

    • Divide into two smaller rectangles:

      • Rectangle 1 (left): Width = 3.72m3.72 \, \text{m}, Height = 1.32m1.32 \, \text{m}
      • Rectangle 2 (right): Width = 2.88m2.88 \, \text{m}, Height = 0.96m0.96 \, \text{m}
    • Area calculations: Area1=3.72×1.32=4.9104m2\text{Area}_{1} = 3.72 \times 1.32 = 4.9104 \, \text{m}^2 Area2=2.88×0.96=2.7648m2\text{Area}_{2} = 2.88 \times 0.96 = 2.7648 \, \text{m}^2

    • Total Lower Area: Arealower=4.9104+2.7648=7.6752m2\text{Area}_{\text{lower}} = 4.9104 + 2.7648 = 7.6752 \, \text{m}^2

  3. Total Area: Areatotal=33.5169+7.6752=41.1921m2\text{Area}_{\text{total}} = 33.5169 + 7.6752 = 41.1921 \, \text{m}^2

Final Results

  • Perimeter: 31.04m31.04 \, \text{m}
  • Area: 41.1921m241.1921 \, \text{m}^2

Would you like any further explanation or details about this calculation?

Further Questions

  1. How do you calculate the area of irregular shapes?
  2. What are some practical applications of calculating perimeter and area?
  3. How can you verify the accuracy of your measurements and calculations?
  4. How do units of measurement affect the calculations for area and perimeter?
  5. How would the calculations change if some dimensions were given in different units?
  6. Can you explain the concept of composite shapes and how to handle them?
  7. What are some methods to simplify complex geometric shapes into simpler ones?
  8. How can technology assist in calculating perimeter and area in real-world applications?

Tip

Always double-check measurements and ensure that all dimensions are accounted for before performing calculations to avoid errors.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Geometry
Perimeter
Area
Rectangles

Formulas

-

Theorems

-

Suitable Grade Level

Grades 7-9