Math Problem Statement

What is the expected after-tax cash flow from selling a piece of equipment if Orange Lake Leisure purchases the equipment today for $268,000, the tax rate is 20 percent, the equipment would be sold in 3 years for $49,000, and accelerated depreciation is used where the depreciation rates in years 1, 2, 3, 4, and 5 would be 44%, 23%, 16%, 14%, and 3%, respectively?

Input instructions: Round your answer to the nearest dollar.

Solution

To determine the expected after-tax cash flow from selling the equipment in three years, we need to calculate the accumulated depreciation over those three years, compute the book value at the time of sale, determine any gain or loss on the sale, and then calculate the tax effect and cash flow.

Step-by-Step Solution

  1. Initial Purchase Price and Depreciation

    • Purchase price: P=268,000P = 268,000
    • Depreciation rates (accelerated) over the years:
      • Year 1: 44%
      • Year 2: 23%
      • Year 3: 16%
  2. Calculate Depreciation for Each Year Depreciation Year 1=268,000×0.44=117,920\text{Depreciation Year 1} = 268,000 \times 0.44 = 117,920 Depreciation Year 2=268,000×0.23=61,640\text{Depreciation Year 2} = 268,000 \times 0.23 = 61,640 Depreciation Year 3=268,000×0.16=42,880\text{Depreciation Year 3} = 268,000 \times 0.16 = 42,880

  3. Accumulated Depreciation After 3 Years Total Depreciation=117,920+61,640+42,880=222,440\text{Total Depreciation} = 117,920 + 61,640 + 42,880 = 222,440

  4. Calculate Book Value at the End of Year 3 Book Value=Initial CostAccumulated Depreciation\text{Book Value} = \text{Initial Cost} - \text{Accumulated Depreciation} =268,000222,440=45,560= 268,000 - 222,440 = 45,560

  5. Determine Gain or Loss on Sale

    • Selling Price at end of Year 3: 49,00049,000
    • Book Value at end of Year 3: 45,56045,560

    Gain on Sale: Gain=49,00045,560=3,440\text{Gain} = 49,000 - 45,560 = 3,440

  6. Calculate Tax on Gain

    • Tax rate: 20% Tax on Gain=3,440×0.20=688\text{Tax on Gain} = 3,440 \times 0.20 = 688
  7. After-Tax Cash Flow from Sale After-Tax Cash Flow=Selling PriceTax on Gain\text{After-Tax Cash Flow} = \text{Selling Price} - \text{Tax on Gain} =49,000688=48,312= 49,000 - 688 = 48,312

Final Answer

The expected after-tax cash flow from selling the equipment is $48,312.

Would you like further details or have any questions?


Here are some questions that expand on this topic:

  1. How would changes in the depreciation schedule affect the after-tax cash flow?
  2. What would be the after-tax cash flow if the tax rate were different?
  3. How is the gain or loss on sale calculated for tax purposes?
  4. Why is accelerated depreciation often used in capital equipment investments?
  5. How would selling the equipment before or after 3 years change the calculations?

Tip: Understanding depreciation methods is key for determining the tax impact on asset sales, which directly affects after-tax cash flows.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Depreciation
After-tax Cash Flow
Capital Gains Tax

Formulas

Depreciation for each year = Purchase Price × Depreciation Rate
Accumulated Depreciation = Sum of Yearly Depreciation
Book Value = Purchase Price - Accumulated Depreciation
Gain on Sale = Selling Price - Book Value
Tax on Gain = Gain on Sale × Tax Rate
After-Tax Cash Flow = Selling Price - Tax on Gain

Theorems

-

Suitable Grade Level

Grades 11-12, College Level