Math Problem Statement

A ride-sharing car moving along a straight section of road starts from rest, accelerating at 2.00 m/s2 until it reaches a speed of 34.0 m/s. Then the vehicle moves for 37.0 s at constant speed until the brakes are applied, stopping the vehicle in a uniform manner in an additional 5.00 s.

(a)

How long is the ride-sharing car in motion (in s)?

 s

(b)

What is the average velocity of the ride-sharing car for the motion described? (Enter the magnitude in m/s.)

 m/s

Solution

To solve this problem, we can break it down into three distinct phases:

  1. Acceleration phase: The car accelerates from rest.
  2. Constant speed phase: The car moves at a constant speed.
  3. Deceleration phase: The car slows down uniformly to a stop.

Let's go through each part step by step.

(a) Total Time in Motion

Phase 1: Acceleration

  • Initial velocity: u1=0m/su_1 = 0 \, \text{m/s}
  • Final velocity: v1=34.0m/sv_1 = 34.0 \, \text{m/s}
  • Acceleration: a1=2.00m/s2a_1 = 2.00 \, \text{m/s}^2

We use the first kinematic equation to find the time taken to reach the speed of 34.0 m/s: v1=u1+a1t1v_1 = u_1 + a_1 t_1 Substituting the known values: 34.0=0+2.00t134.0 = 0 + 2.00 t_1 t1=34.02.00=17.0st_1 = \frac{34.0}{2.00} = 17.0 \, \text{s}

Phase 2: Constant Speed

  • Time at constant speed: t2=37.0st_2 = 37.0 \, \text{s}

Phase 3: Deceleration

  • Initial velocity: u3=34.0m/su_3 = 34.0 \, \text{m/s}
  • Final velocity: v3=0m/sv_3 = 0 \, \text{m/s}
  • Time to stop: t3=5.00st_3 = 5.00 \, \text{s}

We use the same kinematic equation as in Phase 1 to find the acceleration: v3=u3+a3t3v_3 = u_3 + a_3 t_3 Here, v3=0v_3 = 0 (since the car stops), so: 0=34.0+a3×5.000 = 34.0 + a_3 \times 5.00 a3=34.05.00=6.80m/s2a_3 = \frac{-34.0}{5.00} = -6.80 \, \text{m/s}^2 The deceleration is 6.80m/s2-6.80 \, \text{m/s}^2, but the time is already given as 5.00 s.

Now, sum up the times from all three phases: Total time=t1+t2+t3=17.0s+37.0s+5.00s=59.0s\text{Total time} = t_1 + t_2 + t_3 = 17.0 \, \text{s} + 37.0 \, \text{s} + 5.00 \, \text{s} = 59.0 \, \text{s}

Final Answer for (a):

(a) The ride-sharing car is in motion for 59.0 seconds.

(b) Average Velocity

The average velocity is calculated as the total displacement divided by the total time in motion.

Phase 1: Displacement during Acceleration

Use the kinematic equation: d1=u1t1+12a1t12d_1 = u_1 t_1 + \frac{1}{2} a_1 t_1^2 Substituting the known values: d1=0×17.0+12×2.00×(17.0)2=12×2.00×289=289.0md_1 = 0 \times 17.0 + \frac{1}{2} \times 2.00 \times (17.0)^2 = \frac{1}{2} \times 2.00 \times 289 = 289.0 \, \text{m}

Phase 2: Displacement during Constant Speed

Since the car is moving at a constant speed: d2=v1×t2=34.0×37.0=1258.0md_2 = v_1 \times t_2 = 34.0 \times 37.0 = 1258.0 \, \text{m}

Phase 3: Displacement during Deceleration

Use the kinematic equation again: d3=u3t3+12a3t32d_3 = u_3 t_3 + \frac{1}{2} a_3 t_3^2 Substituting the known values: d3=34.0×5.00+12×(6.80)×(5.00)2d_3 = 34.0 \times 5.00 + \frac{1}{2} \times (-6.80) \times (5.00)^2 d3=170.012×6.80×25.0=170.085.0=85.0md_3 = 170.0 - \frac{1}{2} \times 6.80 \times 25.0 = 170.0 - 85.0 = 85.0 \, \text{m}

Total Displacement

Total displacement=d1+d2+d3=289.0+1258.0+85.0=1632.0m\text{Total displacement} = d_1 + d_2 + d_3 = 289.0 + 1258.0 + 85.0 = 1632.0 \, \text{m}

Average Velocity

Average velocity=Total displacementTotal time=1632.0m59.0s27.66m/s\text{Average velocity} = \frac{\text{Total displacement}}{\text{Total time}} = \frac{1632.0 \, \text{m}}{59.0 \, \text{s}} \approx 27.66 \, \text{m/s}

Final Answer for (b):

(b) The average velocity of the ride-sharing car is 27.66 m/s.

Would you like more details or have any questions about the solution?

Here are some related questions you might find useful:

  1. What would be the final velocity if the car decelerated over a longer period, say 7 seconds?
  2. How much time would the car spend in motion if the initial acceleration was higher, like 3 m/s²?
  3. What would be the total displacement if the constant speed phase lasted 50 seconds instead of 37 seconds?
  4. How would the average velocity change if the car reached a higher final speed of 40 m/s?
  5. What if the car was moving uphill during the constant speed phase, requiring additional force? How would this affect the results?

Tip: When calculating average velocity over multiple phases of motion, always ensure you account for both time and displacement accurately in each phase.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Kinematics
Uniform Accelerated Motion
Uniform Decelerated Motion

Formulas

First kinematic equation
Average velocity formula

Theorems

-

Suitable Grade Level

Grades 11-12