Math Problem Statement

At the beginning of the year, Mrs. Jones had 56 pencils. Since then, there has been a 45% decrease. How many pencils does she have remaining? John is buying a hoodie for $35.75. He has two coupon options: a $5 off coupon or a 15% off coupon. Which is the better deal? Suzie is buying mascara for $8.20 and lip gloss for $6.75. With a 20% off coupon, how much will she pay?

Solution

Let's solve these real-world problems step by step:


1. Pencils Remaining after a 45% Decrease

Mrs. Jones originally had 56 pencils. There is a 45% decrease.

  • Solution:
    To calculate the number of pencils remaining:
    Decrease=56×0.45=25.2\text{Decrease} = 56 \times 0.45 = 25.2
    Now subtract the decrease from the original number:
    Remaining pencils=5625.2=30.8\text{Remaining pencils} = 56 - 25.2 = 30.8
    Since pencils are whole items, she has approximately 31 pencils remaining.

2. John's Hoodie with Two Coupon Options

The hoodie costs $35.75. Let’s calculate the cost under both coupon options.

Option 1: $5 Off Coupon

Price=35.755=30.75\text{Price} = 35.75 - 5 = 30.75

Option 2: 15% Off Coupon

First, calculate 15% of $35.75:
Discount=35.75×0.15=5.3625\text{Discount} = 35.75 \times 0.15 = 5.3625
Subtract the discount:
Price=35.755.362530.39\text{Price} = 35.75 - 5.3625 \approx 30.39

Better Buy

Now compare the two prices:

  • $5 off → $30.75
  • 15% off → $30.39

The 15% off coupon is the better deal, saving $0.36 more.


3. Suzie’s Makeup Purchase with a 20% Off Coupon

Suzie buys mascara for $8.20 and lip gloss for $6.75. She has a 20% off coupon.

  • Total before discount:
    Total=8.20+6.75=14.95\text{Total} = 8.20 + 6.75 = 14.95

  • 20% Discount:
    Discount=14.95×0.20=2.99\text{Discount} = 14.95 \times 0.20 = 2.99

  • Final Price:
    Final Price=14.952.99=11.96\text{Final Price} = 14.95 - 2.99 = 11.96

Suzie will pay $11.96 after the discount.


Summary of Answers:

  1. Mrs. Jones has 31 pencils remaining.
  2. The 15% off coupon is better; John pays $30.39 (saves $0.36 more).
  3. Suzie pays $11.96 after the 20% discount.

Would you like further explanations or steps for any of these?


Related Questions:

  1. How do you calculate the percentage decrease of any value?
  2. If Mrs. Jones had 100 pencils and the decrease was 30%, how many would remain?
  3. If John had another coupon for 25% off, what would his final hoodie price be?
  4. What if Suzie’s coupon was 25% instead of 20%? How much would she save?
  5. How can you quickly compare percentage discounts versus fixed amount coupons?

Tip: To calculate discounts, always multiply the original price by the percentage (as a decimal) and subtract it from the total.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Percentage Decrease
Discounts
Real-World Applications of Percentages

Formulas

Percentage Decrease = Original Value × Percentage (as decimal)
Discounted Price = Original Price - (Original Price × Discount Percentage)
Final Price = Sum of Items - (Sum of Items × Discount Percentage)

Theorems

Basic Percentage and Discount Calculations

Suitable Grade Level

Grades 6-8