Math Problem Statement

Project1Sheet1 (2).pdf

195.36 KB

provide the values of distance on a full tank and time (in hours) constant speed of 50 mph for cars 21 to 30

Solution

To calculate the values of distance traveled on a full tank and the time taken for cars numbered 21 to 30, we'll use the given data for fuel consumption and fuel tank size. Here’s the data extracted from the document:

  • Car 21: Fuel consumption = 23.5 mpg, Tank size = 10.6 gallons
  • Car 22: Fuel consumption = 20.5 mpg, Tank size = 15.3 gallons
  • Car 23: Fuel consumption = 16.8 mpg, Tank size = 11.3 gallons
  • Car 24: Fuel consumption = 16.7 mpg, Tank size = 17.6 gallons
  • Car 25: Fuel consumption = 20.8 mpg, Tank size = 10.2 gallons
  • Car 26: Fuel consumption = 23.2 mpg, Tank size = 10.4 gallons
  • Car 27: Fuel consumption = 17.9 mpg, Tank size = 10 gallons
  • Car 28: Fuel consumption = 28.0 mpg, Tank size = 17.2 gallons
  • Car 29: Fuel consumption = 26.5 mpg, Tank size = 15.2 gallons
  • Car 30: Fuel consumption = 16.0 mpg, Tank size = 13.9 gallons

Calculations:

  1. Distance on a Full Tank: Distance=Fuel consumption (mpg)×Tank size (gallons)\text{Distance} = \text{Fuel consumption (mpg)} \times \text{Tank size (gallons)}

  2. Time (in hours) at a Constant Speed of 50 mph: Time=DistanceSpeed\text{Time} = \frac{\text{Distance}}{\text{Speed}}

Calculations for Each Car:

  1. Car 21: Distance=23.5×10.6=249.1 miles\text{Distance} = 23.5 \times 10.6 = 249.1 \text{ miles} Time=249.150=4.982 hours\text{Time} = \frac{249.1}{50} = 4.982 \text{ hours}

  2. Car 22: Distance=20.5×15.3=313.65 miles\text{Distance} = 20.5 \times 15.3 = 313.65 \text{ miles} Time=313.6550=6.273 hours\text{Time} = \frac{313.65}{50} = 6.273 \text{ hours}

  3. Car 23: Distance=16.8×11.3=189.84 miles\text{Distance} = 16.8 \times 11.3 = 189.84 \text{ miles} Time=189.8450=3.797 hours\text{Time} = \frac{189.84}{50} = 3.797 \text{ hours}

  4. Car 24: Distance=16.7×17.6=294.32 miles\text{Distance} = 16.7 \times 17.6 = 294.32 \text{ miles} Time=294.3250=5.886 hours\text{Time} = \frac{294.32}{50} = 5.886 \text{ hours}

  5. Car 25: Distance=20.8×10.2=212.16 miles\text{Distance} = 20.8 \times 10.2 = 212.16 \text{ miles} Time=212.1650=4.243 hours\text{Time} = \frac{212.16}{50} = 4.243 \text{ hours}

  6. Car 26: Distance=23.2×10.4=241.28 miles\text{Distance} = 23.2 \times 10.4 = 241.28 \text{ miles} Time=241.2850=4.826 hours\text{Time} = \frac{241.28}{50} = 4.826 \text{ hours}

  7. Car 27: Distance=17.9×10=179 miles\text{Distance} = 17.9 \times 10 = 179 \text{ miles} Time=17950=3.58 hours\text{Time} = \frac{179}{50} = 3.58 \text{ hours}

  8. Car 28: Distance=28.0×17.2=481.6 miles\text{Distance} = 28.0 \times 17.2 = 481.6 \text{ miles} Time=481.650=9.632 hours\text{Time} = \frac{481.6}{50} = 9.632 \text{ hours}

  9. Car 29: Distance=26.5×15.2=402.8 miles\text{Distance} = 26.5 \times 15.2 = 402.8 \text{ miles} Time=402.850=8.056 hours\text{Time} = \frac{402.8}{50} = 8.056 \text{ hours}

  10. Car 30: Distance=16.0×13.9=222.4 miles\text{Distance} = 16.0 \times 13.9 = 222.4 \text{ miles} Time=222.450=4.448 hours\text{Time} = \frac{222.4}{50} = 4.448 \text{ hours}

Summary:

  • Car 21: 249.1 miles, 4.982 hours
  • Car 22: 313.65 miles, 6.273 hours
  • Car 23: 189.84 miles, 3.797 hours
  • Car 24: 294.32 miles, 5.886 hours
  • Car 25: 212.16 miles, 4.243 hours
  • Car 26: 241.28 miles, 4.826 hours
  • Car 27: 179 miles, 3.58 hours
  • Car 28: 481.6 miles, 9.632 hours
  • Car 29: 402.8 miles, 8.056 hours
  • Car 30: 222.4 miles, 4.448 hours

Would you like more details or have any questions about the calculations? Here are some related questions:

  1. What is the average distance on a full tank for cars 21 to 30?
  2. How does the fuel efficiency of these cars compare to each other?
  3. What are the time and distance calculations for cars 31 to 40?
  4. How would the time change if the speed was increased to 60 mph?
  5. What is the total fuel consumption for these ten cars combined?

Tip: When calculating travel time, remember that small changes in speed can significantly affect the total time taken for long distances.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Fuel Efficiency
Distance-Time Relationship
Unit Conversion

Formulas

Distance = Fuel Consumption (mpg) × Tank Size (gallons)
Time = Distance ÷ Speed

Theorems

-

Suitable Grade Level

Grades 7-10