Math Problem Statement

1). Some 200 observations were collected and summarized in a frequency distribution using classes 0-20, (20-40,40-60,60-80), (\qquad) The arithmetic mean and the standard deviation of the classified data were found to be 145 and 20 respectively. Further scrutiny of the raw data revealed that three observations, 180, 72 and 185 had wrongly been taken as 18,27 and 85 when summarizing the observations in the frequency distribution. Determine the correct mean and the correct standard deviation. (Assume exclusive method).

Solution

To determine the correct mean and standard deviation, we need to adjust for the errors in the recorded data and then recalculate these values. Here are the steps:


1. Correct the Errors in the Summation

  • Incorrect data: 18,27,8518, 27, 85
  • Correct data: 180,72,185180, 72, 185

The error introduced into the dataset: ΔX=(18018)+(7227)+(18585)\Delta X = (180 - 18) + (72 - 27) + (185 - 85) ΔX=162+45+100=307\Delta X = 162 + 45 + 100 = 307

Thus, the total sum of the observations should increase by 307307.


2. Adjust the Mean

The arithmetic mean of 200200 observations was originally 145145. The sum of the data can be calculated using: Original Sum=Mean×Number of Observations=145×200=29000\text{Original Sum} = \text{Mean} \times \text{Number of Observations} = 145 \times 200 = 29000 After adjusting for the error (ΔX=307\Delta X = 307): Corrected Sum=29000+307=29307\text{Corrected Sum} = 29000 + 307 = 29307 The corrected mean is: Corrected Mean=Corrected SumNumber of Observations=29307200=146.535\text{Corrected Mean} = \frac{\text{Corrected Sum}}{\text{Number of Observations}} = \frac{29307}{200} = 146.535


3. Adjust the Standard Deviation

The formula for standard deviation is: σ=X2n(Xˉ)2\sigma = \sqrt{\frac{\sum X^2}{n} - \left(\bar{X}\right)^2} Let us adjust the term X2\sum X^2. Initially, we can calculate: X2=σ2n+(Mean)2n=202200+1452200\sum X^2 = \sigma^2 \cdot n + \left(\text{Mean}\right)^2 \cdot n = 20^2 \cdot 200 + 145^2 \cdot 200 X2=80000+4205000=4285000\sum X^2 = 80000 + 4205000 = 4285000 We now adjust X2\sum X^2 for the incorrect and correct values: ΔX2=(1802182)+(722272)+(1852852)\Delta \sum X^2 = (180^2 - 18^2) + (72^2 - 27^2) + (185^2 - 85^2) ΔX2=(32400324)+(5184729)+(342257225)\Delta \sum X^2 = (32400 - 324) + (5184 - 729) + (34225 - 7225) ΔX2=32076+4455+27000=63531\Delta \sum X^2 = 32076 + 4455 + 27000 = 63531 Corrected X2\sum X^2: Corrected X2=4285000+63531=4348531\text{Corrected } \sum X^2 = 4285000 + 63531 = 4348531 The corrected standard deviation is then calculated as: σ=Corrected X2n(Corrected Mean)2\sigma = \sqrt{\frac{\text{Corrected } \sum X^2}{n} - \left(\text{Corrected Mean}\right)^2} σ=4348531200(146.535)2\sigma = \sqrt{\frac{4348531}{200} - (146.535)^2} σ=21742.65521474.07=268.58516.39\sigma = \sqrt{21742.655 - 21474.07} = \sqrt{268.585} \approx 16.39


Final Results

  • Correct Mean: 146.535146.535
  • Correct Standard Deviation: 16.3916.39

Would you like a detailed explanation of any step or additional examples?


5 Questions for Exploration

  1. Why does correcting individual data points have such an impact on the mean and standard deviation?
  2. How does the sum of squared deviations contribute to the standard deviation?
  3. Could the use of the grouped data approximation impact accuracy when errors are present?
  4. How does sample size affect the sensitivity of the mean and standard deviation to data errors?
  5. What are other methods to check for errors in summarized data?

Tip: Always verify the raw data against the summarized data to prevent propagation of errors in statistical analyses.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Descriptive Statistics
Arithmetic Mean
Standard Deviation
Error Adjustment in Statistical Data

Formulas

Arithmetic Mean: \( \text{Mean} = \frac{\text{Sum of Observations}}{\text{Number of Observations}} \)
Standard Deviation: \( \sigma = \sqrt{\frac{\sum X^2}{n} - \bar{X}^2} \)

Theorems

Properties of Mean in Data Correction
Properties of Standard Deviation

Suitable Grade Level

Undergraduate Level (Statistics or Data Science)