Math Problem Statement

Suppose you deposit $8800 into a savings account that earns 8.88% interest, compounded monthly.

Fill in the following table, rounding to the nearest cent.

Month Interest Amount Balance 1 $ $ 2 $ $ 3 $ $ 4 $ $

Solution

We can solve this problem using the compound interest formula:

A=P(1+rn)ntA = P \left(1 + \frac{r}{n}\right)^{nt}

Where:

  • AA is the amount of money in the account after tt years (final balance).
  • PP is the principal amount (initial deposit) = $8800.
  • rr is the annual interest rate = 8.88% = 0.0888.
  • nn is the number of times the interest is compounded per year = 12 (monthly compounding).
  • tt is the time in years.

For each month, the formula for the new balance is: Anew=Aold(1+rn)A_{\text{new}} = A_{\text{old}} \left(1 + \frac{r}{n}\right) The interest earned in each month is the difference between the new and old balances: Interest=AnewAold\text{Interest} = A_{\text{new}} - A_{\text{old}}

Step-by-step calculation:

Month 1: Anew=8800×(1+0.088812)=8800×1.0074=8865.12A_{\text{new}} = 8800 \times \left(1 + \frac{0.0888}{12}\right) = 8800 \times 1.0074 = 8865.12 Interest earned in Month 1: Interest=8865.128800=65.12\text{Interest} = 8865.12 - 8800 = 65.12

Month 2: Anew=8865.12×1.0074=8930.90A_{\text{new}} = 8865.12 \times 1.0074 = 8930.90 Interest earned in Month 2: Interest=8930.908865.12=65.78\text{Interest} = 8930.90 - 8865.12 = 65.78

Month 3: Anew=8930.90×1.0074=8997.36A_{\text{new}} = 8930.90 \times 1.0074 = 8997.36 Interest earned in Month 3: Interest=8997.368930.90=66.46\text{Interest} = 8997.36 - 8930.90 = 66.46

Month 4: Anew=8997.36×1.0074=9064.52A_{\text{new}} = 8997.36 \times 1.0074 = 9064.52 Interest earned in Month 4: Interest=9064.528997.36=67.16\text{Interest} = 9064.52 - 8997.36 = 67.16

Filled Table:

MonthInterest AmountBalance
1$65.12$8865.12
2$65.78$8930.90
3$66.46$8997.36
4$67.16$9064.52

Would you like any further details, or have any questions?

5 Related Questions:

  1. What happens to the balance if the interest rate changes to 10%?
  2. How is the balance affected if compounding is done quarterly instead of monthly?
  3. What is the formula for continuous compounding, and how would the balance change if used?
  4. How does the time period affect the amount of interest earned?
  5. How would different initial deposit amounts change the outcomes?

Tip: The more frequent the compounding periods, the faster your balance grows due to the effect of interest on interest!

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Compound Interest
Exponential Growth

Formulas

Compound interest formula: A = P(1 + r/n)^(nt)
Monthly interest formula: A_new = A_old(1 + r/n)
Interest earned formula: Interest = A_new - A_old

Theorems

-

Suitable Grade Level

Grades 9-12