Math Problem Statement

solve

Four masses are connected by 43.3cm long, massless, rigid rods. If their masses are m_A = 467.0g, m_B = 362.0g, m_C = 349.0g, and m_D = 341.0g, what are the coordinates of the center of mass if the origin is located at mass A?

Solution

To find the coordinates of the center of mass of this system of four masses, we will use the following formula:

xcm=miximiandycm=miyimix_{\text{cm}} = \frac{\sum m_i x_i}{\sum m_i} \quad \text{and} \quad y_{\text{cm}} = \frac{\sum m_i y_i}{\sum m_i}

Where:

  • mim_i represents the mass of the ii-th object,
  • xi,yix_i, y_i represent the coordinates of the ii-th mass,
  • xcm,ycmx_{\text{cm}}, y_{\text{cm}} are the coordinates of the center of mass.

Given:

  • Mass AA is at the origin, so its coordinates are (0,0)(0, 0),
  • Mass BB is at (0,l)(0, l),
  • Mass CC is at (l,l)(l, l),
  • Mass DD is at (l,0)(l, 0),
  • l=43.3cm=0.433ml = 43.3 \, \text{cm} = 0.433 \, \text{m},
  • The masses are:
    • mA=467.0gm_A = 467.0 \, \text{g},
    • mB=362.0gm_B = 362.0 \, \text{g},
    • mC=349.0gm_C = 349.0 \, \text{g},
    • mD=341.0gm_D = 341.0 \, \text{g}.

Step 1: Calculate the total mass

Mtotal=mA+mB+mC+mD=467.0+362.0+349.0+341.0=1519.0gM_{\text{total}} = m_A + m_B + m_C + m_D = 467.0 + 362.0 + 349.0 + 341.0 = 1519.0 \, \text{g}

Step 2: Find the center of mass coordinates

xcmx_{\text{cm}}:

The xx-coordinates of the masses are:

  • AA at xA=0x_A = 0,
  • BB at xB=0x_B = 0,
  • CC at xC=l=0.433mx_C = l = 0.433 \, \text{m},
  • DD at xD=l=0.433mx_D = l = 0.433 \, \text{m}.

Now calculate xcmx_{\text{cm}}: xcm=(mAxA)+(mBxB)+(mCxC)+(mDxD)Mtotalx_{\text{cm}} = \frac{(m_A \cdot x_A) + (m_B \cdot x_B) + (m_C \cdot x_C) + (m_D \cdot x_D)}{M_{\text{total}}} xcm=(467.00)+(362.00)+(349.00.433)+(341.00.433)1519.0x_{\text{cm}} = \frac{(467.0 \cdot 0) + (362.0 \cdot 0) + (349.0 \cdot 0.433) + (341.0 \cdot 0.433)}{1519.0} xcm=(349.00.433)+(341.00.433)1519.0x_{\text{cm}} = \frac{(349.0 \cdot 0.433) + (341.0 \cdot 0.433)}{1519.0} xcm=151.217+147.3531519.0=298.571519.0=0.1965mx_{\text{cm}} = \frac{151.217 + 147.353}{1519.0} = \frac{298.57}{1519.0} = 0.1965 \, \text{m}

ycmy_{\text{cm}}:

The yy-coordinates of the masses are:

  • AA at yA=0y_A = 0,
  • BB at yB=l=0.433my_B = l = 0.433 \, \text{m},
  • CC at yC=l=0.433my_C = l = 0.433 \, \text{m},
  • DD at yD=0y_D = 0.

Now calculate ycmy_{\text{cm}}: ycm=(mAyA)+(mByB)+(mCyC)+(mDyD)Mtotaly_{\text{cm}} = \frac{(m_A \cdot y_A) + (m_B \cdot y_B) + (m_C \cdot y_C) + (m_D \cdot y_D)}{M_{\text{total}}} ycm=(467.00)+(362.00.433)+(349.00.433)+(341.00)1519.0y_{\text{cm}} = \frac{(467.0 \cdot 0) + (362.0 \cdot 0.433) + (349.0 \cdot 0.433) + (341.0 \cdot 0)}{1519.0} ycm=(362.00.433)+(349.00.433)1519.0y_{\text{cm}} = \frac{(362.0 \cdot 0.433) + (349.0 \cdot 0.433)}{1519.0} ycm=156.646+151.2171519.0=307.8631519.0=0.2026my_{\text{cm}} = \frac{156.646 + 151.217}{1519.0} = \frac{307.863}{1519.0} = 0.2026 \, \text{m}

Final Answer:

The coordinates of the center of mass are approximately: (xcm,ycm)=(0.1965m,0.2026m)(x_{\text{cm}}, y_{\text{cm}}) = (0.1965 \, \text{m}, 0.2026 \, \text{m})

Would you like further details or have any questions?

Here are five related questions:

  1. How does changing the mass at point A affect the center of mass?
  2. What is the significance of placing the origin at point A?
  3. How would the center of mass change if the rods were not massless?
  4. How can you apply the center of mass concept to a continuous object instead of discrete masses?
  5. How does the position of the center of mass affect the stability of a system?

Tip: When calculating center of mass, always ensure you correctly assign the coordinates relative to a chosen origin, as this affects your results.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Center of Mass
Coordinate Geometry

Formulas

x_cm = (Σ m_i * x_i) / Σ m_i
y_cm = (Σ m_i * y_i) / Σ m_i

Theorems

Center of Mass Theorem

Suitable Grade Level

College-level Physics