Math Problem Statement

kuution muotoinen puupala, jonka sivun pituus on 10,0 cm, kelluu öljyn ja veden rajapinnassa siten, että puupalan alapinta on 1,50 cm:n syvyydessä rajapinnan alapuolella (kuva). Öljyn tiheys on 790 kg/m3 . (a) Laske puupalan yläpinnalla vaikuttava mittapaine. (Mittapaine = paine-ero verrattuna vapaalla öljypinnalla vaikuttavaan paineeseen) (b) Laske puupalan alapinnalla vaikuttava mittapaine. (c) Laske puupalan massa ja tiheys.

Solution

Tässä on laskelmat ongelman ratkaisemiseksi vaihe vaiheelta:

Annetut tiedot:

  • Kuution sivun pituus: a=10,0cm=0,10ma = 10,0 \, \text{cm} = 0,10 \, \text{m}
  • Puupalan alapinnan syvyys rajapinnan alapuolella: hrajapinnan alapuolella=1,50cm=0,015mh_\text{rajapinnan alapuolella} = 1,50 \, \text{cm} = 0,015 \, \text{m}
  • Öljyn tiheys: ρo¨ljy=790kg/m3\rho_\text{öljy} = 790 \, \text{kg/m}^3
  • Veden tiheys: ρvesi=1000kg/m3\rho_\text{vesi} = 1000 \, \text{kg/m}^3 (oletetaan tämä tarkka)
  • Gravitaatiovakio: g=9,81m/s2g = 9,81 \, \text{m/s}^2

(a) Yläpinnalla vaikuttava mittapaine

Mittapaine lasketaan hydrostaattisen paineen kaavalla: p=ρghp = \rho \cdot g \cdot h Yläpinta on öljyn alla ho¨ljy=ahrajapinnan alapuolellah_\text{öljy} = a - h_\text{rajapinnan alapuolella}, joten: ho¨ljy=0,10m0,015m=0,085mh_\text{öljy} = 0,10 \, \text{m} - 0,015 \, \text{m} = 0,085 \, \text{m}

Mittapaine yläpinnalla: pyla¨pinta=ρo¨ljygho¨ljyp_\text{yläpinta} = \rho_\text{öljy} \cdot g \cdot h_\text{öljy} pyla¨pinta=7909,810,085=658,3Pap_\text{yläpinta} = 790 \cdot 9,81 \cdot 0,085 = 658,3 \, \text{Pa}

(b) Alapinnalla vaikuttava mittapaine

Mittapaine alapinnalla saadaan huomioimalla öljykerros ja vesikerros. Öljyn vaikutus tulee syvyydeltä ho¨ljyh_\text{öljy}, ja veden vaikutus tulee syvyydeltä hrajapinnan alapuolellah_\text{rajapinnan alapuolella}: palapinta=ρo¨ljygho¨ljy+ρvesighrajapinnan alapuolellap_\text{alapinta} = \rho_\text{öljy} \cdot g \cdot h_\text{öljy} + \rho_\text{vesi} \cdot g \cdot h_\text{rajapinnan alapuolella} palapinta=(7909,810,085)+(10009,810,015)p_\text{alapinta} = (790 \cdot 9,81 \cdot 0,085) + (1000 \cdot 9,81 \cdot 0,015) palapinta=658,3+147,2=805,5Pap_\text{alapinta} = 658,3 + 147,2 = 805,5 \, \text{Pa}

(c) Puupalan massa ja tiheys

Puupalan syrjäyttämä tilavuus öljyssä ja vedessä: Vo¨ljy=a2ho¨ljy,Vvesi=a2hrajapinnan alapuolellaV_\text{öljy} = a^2 \cdot h_\text{öljy}, \quad V_\text{vesi} = a^2 \cdot h_\text{rajapinnan alapuolella} Vo¨ljy=0,1020,085=0,00085m3,Vvesi=0,1020,015=0,00015m3V_\text{öljy} = 0,10^2 \cdot 0,085 = 0,00085 \, \text{m}^3, \quad V_\text{vesi} = 0,10^2 \cdot 0,015 = 0,00015 \, \text{m}^3

Syrjäytettyjen nesteiden yhteispaino: Fnoste=(ρo¨ljyVo¨ljy+ρvesiVvesi)gF_\text{noste} = (\rho_\text{öljy} \cdot V_\text{öljy} + \rho_\text{vesi} \cdot V_\text{vesi}) \cdot g Fnoste=(7900,00085+10000,00015)9,81F_\text{noste} = (790 \cdot 0,00085 + 1000 \cdot 0,00015) \cdot 9,81 Fnoste=(0,6715+0,15)9,81=8,07NF_\text{noste} = (0,6715 + 0,15) \cdot 9,81 = 8,07 \, \text{N}

Puupalan massa: mpuupala=Fnosteg=8,079,81=0,823kgm_\text{puupala} = \frac{F_\text{noste}}{g} = \frac{8,07}{9,81} = 0,823 \, \text{kg}

Puupalan tiheys: ρpuupala=mpuupalaVpuupala\rho_\text{puupala} = \frac{m_\text{puupala}}{V_\text{puupala}} Puupalan tilavuus Vpuupala=a3V_\text{puupala} = a^3: Vpuupala=0,103=0,001m3V_\text{puupala} = 0,10^3 = 0,001 \, \text{m}^3 ρpuupala=0,8230,001=823kg/m3\rho_\text{puupala} = \frac{0,823}{0,001} = 823 \, \text{kg/m}^3

Vastaukset:

(a) Yläpinnalla vaikuttava mittapaine: 658,3Pa658,3 \, \text{Pa}
(b) Alapinnalla vaikuttava mittapaine: 805,5Pa805,5 \, \text{Pa}
(c) Puupalan massa: 0,823kg0,823 \, \text{kg}, tiheys: 823kg/m3823 \, \text{kg/m}^3

Haluatko lisätietoja tai selityksiä?

Lisäkysymyksiä:

  1. Kuinka mittapaine vaikuttaa kappaleen kelluvuuteen?
  2. Mitä tapahtuisi, jos öljyn tiheys kasvaisi?
  3. Miten kuution koko vaikuttaa kelluvuusvoimaan?
  4. Miksi veden ja öljyn rajapinta muodostuu?
  5. Kuinka eri nesteiden tiheydet voivat määrittää kelluvan kappaleen upotusasteen?

Vinkki:

Muista, että mittapaine on aina suhteellinen eikä sisällä ympäristön paineen vaikutusta!

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Hydrostatics
Pressure calculation
Density and buoyancy

Formulas

Hydrostatic pressure: p = ρ * g * h
Buoyant force: F = (ρ_1 * V_1 + ρ_2 * V_2) * g
Density: ρ = m / V
Volume of a cube: V = a^3

Theorems

Archimedes' Principle

Suitable Grade Level

Grades 10-12