Math Problem Statement

Use

PMT equals StartFraction Upper P left parenthesis StartFraction r Over n EndFraction right parenthesis Over left bracket 1 minus left parenthesis 1 plus StartFraction r Over n EndFraction right parenthesis Superscript negative nt right bracket EndFractionPMT=Prn1−1+rn−nt

to determine the regular payment​ amount, rounded to the nearest dollar. The price of a home is

​$117 comma 000117,000.

The bank requires a​ 20% down payment and three points at the time of closing. The cost of the home is financed with a​ 30-year fixed-rate mortgage at

77​%.

Complete parts​ (a) through​ (e) below.

Question content area bottom

Part 1

a. Find the required down payment.

​$enter your response here

Part 2

b. Find the amount of the mortgage.

​$enter your response here

Part 3

c. How much must be paid for the three points at​ closing?

​$enter your response here

​(Round to the nearest dollar as​ needed.)

Part 4

d. Find the monthly payment​ (excluding escrowed taxes and​ insurance).

​$enter your response here

​(Round to the nearest dollar as​ needed.)

Part 5

e. Find the total cost of interest over 30 years.

​$enter your response here

​(Round to the nearest dollar as​ needed.)

$$$(Round to the nearest dollar as needed.)$(Round to the nearest dollar as needed.)$(Round to the nearest dollar as needed.)

Solution

To solve this step by step, let's use the provided formula and data:

PMT=P(rn)1(1+rn)ntPMT = \frac{P \left(\frac{r}{n}\right)}{1 - \left(1 + \frac{r}{n}\right)^{-nt}}

Step-by-step Solution:

a. Find the required down payment.

The bank requires a 20% down payment. The down payment is: Down Payment=Price of the Home×20%\text{Down Payment} = \text{Price of the Home} \times 20\% Down Payment=117,000×0.2=23,400\text{Down Payment} = 117,000 \times 0.2 = 23,400

b. Find the amount of the mortgage.

The mortgage amount is the price of the home minus the down payment: Mortgage Amount=Price of the HomeDown Payment\text{Mortgage Amount} = \text{Price of the Home} - \text{Down Payment} Mortgage Amount=117,00023,400=93,600\text{Mortgage Amount} = 117,000 - 23,400 = 93,600

c. How much must be paid for the three points at closing?

Three points represent 3% of the mortgage amount: Points=Mortgage Amount×3%\text{Points} = \text{Mortgage Amount} \times 3\% Points=93,600×0.03=2,808\text{Points} = 93,600 \times 0.03 = 2,808

d. Find the monthly payment (excluding escrowed taxes and insurance).

Given:

  • P=93,600P = 93,600 (loan amount after down payment),
  • r=0.07r = 0.07 (annual interest rate),
  • n=12n = 12 (monthly payments per year),
  • t=30t = 30 (years of the mortgage).

Substitute these values into the formula: PMT=P(rn)1(1+rn)ntPMT = \frac{P \left(\frac{r}{n}\right)}{1 - \left(1 + \frac{r}{n}\right)^{-nt}}

First, calculate:

  • Monthly interest rate rn=0.0712=0.005833\frac{r}{n} = \frac{0.07}{12} = 0.005833,
  • Total number of payments nt=12×30=360nt = 12 \times 30 = 360.

The formula becomes: PMT=93,600×0.0058331(1+0.005833)360PMT = \frac{93,600 \times 0.005833}{1 - (1 + 0.005833)^{-360}}

Calculate step-by-step:

  1. 1+0.005833=1.0058331 + 0.005833 = 1.005833,
  2. (1.005833)360=0.20276(1.005833)^{-360} = 0.20276,
  3. 10.20276=0.797241 - 0.20276 = 0.79724,
  4. 93,600×0.005833=54693,600 \times 0.005833 = 546,
  5. 5460.79724=684.86\frac{546}{0.79724} = 684.86.

The monthly payment is approximately: PMT685PMT \approx 685

e. Find the total cost of interest over 30 years.

The total cost of the loan is the monthly payment multiplied by the total number of payments: Total Payment=PMT×nt\text{Total Payment} = PMT \times nt Total Payment=685×360=246,600\text{Total Payment} = 685 \times 360 = 246,600

The total interest paid is: Total Interest=Total PaymentMortgage Amount\text{Total Interest} = \text{Total Payment} - \text{Mortgage Amount} Total Interest=246,60093,600=153,000\text{Total Interest} = 246,600 - 93,600 = 153,000

Final Answers:

  1. Down Payment: $23,400\$23,400
  2. Mortgage Amount: $93,600\$93,600
  3. Three Points at Closing: $2,808\$2,808
  4. Monthly Payment: $685\$685
  5. Total Cost of Interest: $153,000\$153,000

Let me know if you want the calculations broken down further or have additional questions! Here are five relative questions to deepen understanding:

  1. How does the interest rate impact the total cost of a loan over its term?
  2. Why is a larger down payment beneficial in the long term?
  3. What is the effect of choosing a shorter loan term on monthly payments and total interest?
  4. How do "points" at closing affect the initial costs of a mortgage?
  5. How would a slight change in the annual interest rate (e.g., from 7% to 6.5%) impact the monthly payment and total interest?

Tip: When planning to buy a home, consider prepaying a portion of the loan or increasing monthly payments to reduce the overall interest paid over time.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Loan Amortization
Simple Interest
Monthly Payment Calculation
Percentage Calculations

Formulas

PMT = P * (r/n) / [1 - (1 + r/n)^(-nt)]
Down Payment = Price * 20%
Points = Mortgage Amount * 3%
Total Payment = Monthly Payment * Total Number of Payments
Total Interest = Total Payment - Mortgage Amount

Theorems

Exponential Decay in Amortization
Arithmetic Operations for Financial Planning

Suitable Grade Level

Grades 11-12, College Level