Math Problem Statement

A certain virus infects one in every 200 people. A test used to detect the virus in a person is positive 90% of the time if the person has the virus and 8% of the time if the person does not have the virus. (This 8% result is called a false positive.) Let A be the event "the person is infected" and B be the event "the person tests positive".

a) Find the probability that a person has the virus given that they have tested positive, i.e. find P(A|B). Round your answer to a percent rounded to the nearest fourth decimal place and do not include a percent sign. P(A|B)= %

b) Find the probability that a person does not have the virus given that they test negative, i.e. find P(A'|B'). Round your answer as a percent rounded to the nearest fourth decimal place and do not include a percent sign. P(Ā|B̄) = %

Solution

We can solve both parts of this problem using Bayes' Theorem and the law of total probability.

Given information:

  • The probability a person is infected:
    P(A)=1200=0.005P(A) = \frac{1}{200} = 0.005

  • The probability a person is not infected:
    P(A)=1P(A)=0.995P(A') = 1 - P(A) = 0.995

  • The probability of testing positive given the person has the virus (true positive):
    P(BA)=0.90P(B|A) = 0.90

  • The probability of testing positive given the person does not have the virus (false positive):
    P(BA)=0.08P(B|A') = 0.08

a) Find P(AB)P(A|B):

We want the probability that a person has the virus given that they tested positive. This is written as P(AB)P(A|B), and it can be calculated using Bayes' Theorem:

P(AB)=P(BA)P(A)P(B)P(A|B) = \frac{P(B|A)P(A)}{P(B)}

Now, we need to calculate P(B)P(B), the total probability that the test is positive, which can be found using the law of total probability:

P(B)=P(BA)P(A)+P(BA)P(A)P(B) = P(B|A)P(A) + P(B|A')P(A')

Substitute the known values:

P(B)=(0.90)(0.005)+(0.08)(0.995)P(B) = (0.90)(0.005) + (0.08)(0.995)

P(B)=0.0045+0.0796=0.0841P(B) = 0.0045 + 0.0796 = 0.0841

Now, using Bayes' Theorem:

P(AB)=(0.90)(0.005)0.0841P(A|B) = \frac{(0.90)(0.005)}{0.0841}

P(AB)=0.00450.08410.0535P(A|B) = \frac{0.0045}{0.0841} \approx 0.0535

Therefore, the probability that a person has the virus given that they tested positive is approximately:

P(AB)0.0535P(A|B) \approx 0.0535

b) Find P(AB)P(A'|B'):

We want the probability that a person does not have the virus given that they tested negative, i.e. P(AB)P(A'|B'). Again, we use Bayes' Theorem:

P(AB)=P(BA)P(A)P(B)P(A'|B') = \frac{P(B'|A')P(A')}{P(B')}

First, we calculate P(B)P(B'), the probability of testing negative. Using the law of total probability:

P(B)=P(BA)P(A)+P(BA)P(A)P(B') = P(B'|A)P(A) + P(B'|A')P(A')

Where:

  • P(BA)=1P(BA)=10.90=0.10P(B'|A) = 1 - P(B|A) = 1 - 0.90 = 0.10
  • P(BA)=1P(BA)=10.08=0.92P(B'|A') = 1 - P(B|A') = 1 - 0.08 = 0.92

Substitute the known values:

P(B)=(0.10)(0.005)+(0.92)(0.995)P(B') = (0.10)(0.005) + (0.92)(0.995)

P(B)=0.0005+0.9144=0.9149P(B') = 0.0005 + 0.9144 = 0.9149

Now, using Bayes' Theorem:

P(AB)=(0.92)(0.995)0.9149P(A'|B') = \frac{(0.92)(0.995)}{0.9149}

P(AB)=0.9140.91490.9990P(A'|B') = \frac{0.914}{0.9149} \approx 0.9990

Therefore, the probability that a person does not have the virus given that they tested negative is approximately:

P(AB)0.9990P(A'|B') \approx 0.9990

Final answers:

  • P(AB)5.35%P(A|B) \approx 5.35 \%
  • P(AB)99.90%P(A'|B') \approx 99.90 \%

Would you like further clarification on any steps or details in the calculations?

5 Relative Questions:

  1. How would the probabilities change if the accuracy of the test (true positive rate) increased?
  2. What happens to P(AB)P(A|B) if the false positive rate decreases?
  3. Can you calculate P(BA)P(B|A') for different levels of infection rates?
  4. How does Bayes' Theorem apply to real-world diagnostics in other fields, like cancer testing?
  5. What would be the effect of a different infection rate on the result?

Tip:

Bayes' Theorem is powerful for medical diagnostics, helping assess how reliable a positive or negative test result really is based on test accuracy and overall infection rates.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Probability
Conditional Probability
Bayes' Theorem
Law of Total Probability

Formulas

Bayes' Theorem: P(A|B) = [P(B|A) * P(A)] / P(B)
Law of Total Probability: P(B) = P(B|A) * P(A) + P(B|A') * P(A')

Theorems

Bayes' Theorem
Law of Total Probability

Suitable Grade Level

Grades 11-12