Math Problem Statement

The traffic police arrest all motorists traveling along Kampala-Jinja highway with a speed greater than 80 km/hr. A motorist travelled the first 90 km at an average speed of 60 km/hr and for the next 3.5 hours at an average speed of 80 km/hr. On a certain day, a car travelling at s km/hr can be stopped within a distance d metres. The stopping distance formula is d = s^2 / 200 + s / 10. Tasks: (a) Will the motorist be arrested? (b) Find the stopping distance for a car moving at 46 km/hr and 85 km/hr, and also find the speed when the stopping distance is 35 metres.

Solution

Let's analyze the problem step by step and provide solutions for each part.


Problem Breakdown:

  1. Question (a):
    Check if the motorist will be arrested.

    • The motorist traveled 90 km at 60 km/hr, and then for 3.53.5 hours at 80 km/hr.
    • Motorists are arrested if they exceed 80km/hr80 \, \text{km/hr}.
  2. Question (b):

    • Calculate the stopping distance (dd) for speeds of 46km/hr46 \, \text{km/hr} and 85km/hr85 \, \text{km/hr}.
    • Find the speed (ss) when the stopping distance is 35m35 \, \text{m}.

The formula for stopping distance is given as: d=s2200+s10d = \frac{s^2}{200} + \frac{s}{10}


Part (a): Will the motorist be arrested?

Step 1: Time for each segment

  • For the first 90km90 \, \text{km} at 60km/hr60 \, \text{km/hr}: t1=distancespeed=9060=1.5hourst_1 = \frac{\text{distance}}{\text{speed}} = \frac{90}{60} = 1.5 \, \text{hours}

  • For the next 3.5hours3.5 \, \text{hours} at 80km/hr80 \, \text{km/hr}: Distance covered=speed×time=80×3.5=280km\text{Distance covered} = \text{speed} \times \text{time} = 80 \times 3.5 = 280 \, \text{km}

Step 2: Average speed

Total distance traveled: Total distance=90+280=370km\text{Total distance} = 90 + 280 = 370 \, \text{km}

Total time taken: Total time=1.5+3.5=5hours\text{Total time} = 1.5 + 3.5 = 5 \, \text{hours}

Average speed: Average speed=Total distanceTotal time=3705=74km/hr\text{Average speed} = \frac{\text{Total distance}}{\text{Total time}} = \frac{370}{5} = 74 \, \text{km/hr}

Conclusion: The motorist will not be arrested, as their average speed (74km/hr74 \, \text{km/hr}) does not exceed 80km/hr80 \, \text{km/hr}.


Part (b): Stopping Distance Calculations

Stopping distance formula:

d=s2200+s10d = \frac{s^2}{200} + \frac{s}{10}


(i) For s=46km/hrs = 46 \, \text{km/hr}:

d=462200+4610=2116200+4.6=10.58+4.6=15.18md = \frac{46^2}{200} + \frac{46}{10} = \frac{2116}{200} + 4.6 = 10.58 + 4.6 = 15.18 \, \text{m}


(ii) For s=85km/hrs = 85 \, \text{km/hr}:

d=852200+8510=7225200+8.5=36.125+8.5=44.625md = \frac{85^2}{200} + \frac{85}{10} = \frac{7225}{200} + 8.5 = 36.125 + 8.5 = 44.625 \, \text{m}


(iii) For d=35md = 35 \, \text{m}, find ss:

Use the quadratic equation: d=s2200+s10d = \frac{s^2}{200} + \frac{s}{10} 35=s2200+s1035 = \frac{s^2}{200} + \frac{s}{10}

Multiply through by 200200: 7000=s2+20s7000 = s^2 + 20s

Rearranging: s2+20s7000=0s^2 + 20s - 7000 = 0

Solve the quadratic equation: s=b±b24ac2a,a=1,b=20,c=7000s = \frac{-b \pm \sqrt{b^2 - 4ac}}{2a}, \quad a = 1, \, b = 20, \, c = -7000 s=20±2024(1)(7000)2(1)=20±400+280002s = \frac{-20 \pm \sqrt{20^2 - 4(1)(-7000)}}{2(1)} = \frac{-20 \pm \sqrt{400 + 28000}}{2} s=20±284002=20±168.542s = \frac{-20 \pm \sqrt{28400}}{2} = \frac{-20 \pm 168.54}{2}

Taking the positive root: s=20+168.542=148.542=74.27km/hrs = \frac{-20 + 168.54}{2} = \frac{148.54}{2} = 74.27 \, \text{km/hr}


Final Answers:

  1. (a) The motorist will not be arrested.
  2. (b) Stopping distances:
    • At 46km/hr46 \, \text{km/hr}: 15.18m15.18 \, \text{m}
    • At 85km/hr85 \, \text{km/hr}: 44.63m44.63 \, \text{m}
    • Speed for 35m35 \, \text{m}: 74.27km/hr74.27 \, \text{km/hr}

Would you like detailed steps for any part?
Here are 5 related questions for further exploration:

  1. What would be the stopping distance for s=100km/hrs = 100 \, \text{km/hr}?
  2. How does the stopping distance formula change if friction is considered?
  3. Can we calculate the time taken to stop for a given distance?
  4. What is the maximum stopping distance for s=120km/hrs = 120 \, \text{km/hr}?
  5. How does increasing ss affect dd (quadratic relationship)?

Tip: To solve equations involving both speed and distance, always check for unit consistency (e.g., meters vs kilometers).

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Speed and distance
Average speed
Quadratic equations

Formulas

Average speed = Total distance / Total time
Stopping distance, d = s^2 / 200 + s / 10
Quadratic equation, ax^2 + bx + c = 0

Theorems

Quadratic formula

Suitable Grade Level

Grades 10-12