Math Problem Statement

An insurance policy sells for ​$1200. Based on past​ data, an average of 1 in 50 policyholders will file a ​$10,000 ​claim, an average of 1 in 250 policyholders will file a ​$40,000 ​claim, and an average of 1 in 500 policyholders will file a ​$60,000 claim. Find the expected value​ (to the​ company) per policy sold. If the company sells 20,000 ​policies, what is the expected profit or​ loss?

The expected value is $Answer 1 Question 4.

The expected Answer 2 Question 4 profitloss is $Answer 3 Question 4.

Solution

To determine the expected value to the insurance company per policy sold and the overall expected profit or loss if 20,000 policies are sold, we’ll break down the calculations as follows.

Step 1: Expected Claim Cost per Policy

Given:

  • Each policy sells for $1,200.
  • Probabilities of claims:
    • $10,000 claim: 1 in 50 policyholders, or probability P(10,000)=150=0.02P(10,000) = \frac{1}{50} = 0.02.
    • $40,000 claim: 1 in 250 policyholders, or probability P(40,000)=1250=0.004P(40,000) = \frac{1}{250} = 0.004.
    • $60,000 claim: 1 in 500 policyholders, or probability P(60,000)=1500=0.002P(60,000) = \frac{1}{500} = 0.002.

Step 2: Calculate the Expected Payout per Policy

The expected payout per policy is calculated by multiplying each claim amount by its probability and summing them up.

Expected Payout=(10,000×0.02)+(40,000×0.004)+(60,000×0.002)\text{Expected Payout} = (10,000 \times 0.02) + (40,000 \times 0.004) + (60,000 \times 0.002)

Calculating each term:

  • 10,000×0.02=20010,000 \times 0.02 = 200
  • 40,000×0.004=16040,000 \times 0.004 = 160
  • 60,000×0.002=12060,000 \times 0.002 = 120

So, Expected Payout=200+160+120=480\text{Expected Payout} = 200 + 160 + 120 = 480

Step 3: Expected Value per Policy to the Company

The expected value per policy to the company is the difference between the policy sale price and the expected payout.

Expected Value per Policy=1,200480=720\text{Expected Value per Policy} = 1,200 - 480 = 720

So, the expected value per policy sold is $720.

Step 4: Expected Profit or Loss for 20,000 Policies

If the company sells 20,000 policies, the total expected profit is:

Expected Profit=20,000×720=14,400,000\text{Expected Profit} = 20,000 \times 720 = 14,400,000

Final Answers

  • The expected value per policy sold is $720.
  • The expected profit for 20,000 policies is $14,400,000.

Would you like more details or have any questions?


  1. What is the role of expected value in decision-making for insurance?
  2. How would an increase in the cost of a policy affect expected profit?
  3. What if the claim probabilities were different? How would that affect profit?
  4. Why is the expected value a useful metric in insurance?
  5. How do insurance companies use these calculations to assess risk?

Tip: Expected value provides a powerful way to estimate outcomes in scenarios with uncertainty, especially for determining potential profit or loss in business

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Probability
Expected Value
Statistics

Formulas

Expected Payout = (Claim Amount 1 * Probability 1) + (Claim Amount 2 * Probability 2) + ...
Expected Value per Policy = Policy Sale Price - Expected Payout

Theorems

Law of Total Probability

Suitable Grade Level

Grades 9-12