Math Problem Statement

Adjust the pie chart to represent the percentage of total revenue accounted for by each business unit based on the information provided.

Solution

In the image you provided, the revenue distribution for different regions is given, and the task is to adjust the pie chart based on the information.

Let's break down the revenue relationships:

  1. Europe: Fixed at $450,000.
  2. Asia-Pacific: 80% of Europe’s revenue.
    • Asia-Pacific revenue = 0.80 × $450,000 = $360,000.
  3. Americas: Half the revenue of Asia-Pacific.
    • Americas revenue = 0.50 × $360,000 = $180,000.
  4. Africa: Ratio of 9:5 with Europe.
    • Let the revenue of Africa be xx.
    • 450,000x=95\frac{450,000}{x} = \frac{9}{5}.
    • Solving for xx: x=59×450,000=250,000x = \frac{5}{9} \times 450,000 = 250,000.

Now, let's calculate the total revenue and the percentage each region accounts for:

  • Total revenue = $450,000 (Europe) + $360,000 (Asia-Pacific) + $180,000 (Americas) + $250,000 (Africa) = $1,240,000.

Percentages:

  1. Europe: 450,0001,240,000×100=36.29%\frac{450,000}{1,240,000} \times 100 = 36.29\%.
  2. Asia-Pacific: 360,0001,240,000×100=29.03%\frac{360,000}{1,240,000} \times 100 = 29.03\%.
  3. Americas: 180,0001,240,000×100=14.52%\frac{180,000}{1,240,000} \times 100 = 14.52\%.
  4. Africa: 250,0001,240,000×100=20.16%\frac{250,000}{1,240,000} \times 100 = 20.16\%.

Adjust the pie chart:

  • Europe: 36.29%
  • Asia-Pacific: 29.03%
  • Americas: 14.52%
  • Africa: 20.16%

Would you like further details or any clarifications?


Here are 5 questions to expand on this:

  1. How do you solve for proportions using different units of comparison?
  2. How would you calculate ratios when given total sums?
  3. How do pie charts help in visualizing percentages effectively?
  4. Can you explain the relationship between Asia-Pacific and Europe in terms of revenue?
  5. How would the percentages change if Europe’s revenue increased?

Tip: When working with ratios, always ensure that the proportions of all parts sum to the total.

Ask a new question for Free

By Image

Drop file here or Click Here to upload

Math Problem Analysis

Mathematical Concepts

Percentage
Ratio and Proportion
Revenue Distribution

Formulas

Asia-Pacific Revenue = 0.80 × Europe Revenue
Americas Revenue = 0.50 × Asia-Pacific Revenue
Africa Revenue = (5/9) × Europe Revenue
Percentage = (Part/Total) × 100

Theorems

Ratio and Proportion Theorem

Suitable Grade Level

Grades 9-12